ביטוח חיים למשכנתא – מה זה, ולמה חשוב שיהיה

בישראל של היום, רוב בתי האב נאלצים לקחת משכנתא כדי שיוכלו לבנות או לקנות בית, שכן הסכומים הנדרשים הם גדולים מאוד. בבואך לרכוש משכנתא, ידרוש הבנק שתבטח את המשכנתא, ביטוח משכנתא כולל ביטוח מבנה, וביטוח חיים. מהו המרכיב של ביטוח חיים בביטוח המשכנתא, ומדוע הוא חשוב להלן התשובות.

מהו ביטוח חיים למשכנתא

ביטוח חיים  למשכנתא מבטיח לבנק כי במקרה של פטירת אחד מבני הזוג, חברת הביטוח תשלם את הסכום שנותר מהמשכנתא לבנק. כך מבטיח הבנק את עצמו מאבדן כספו, אך גם בני המשפחה הנותרים יוצאים נשכרים, שכן עול המשכנתא יורד מעליהם. הרציונל מאחורי ביטוח חיים למשכנתא הוא, שמשכנתא שנלקחה על בסיס הכנסה משותפת של שני בני זוג, עלולה להפוך לבלתי אפשרית עבור אחד מבני הזוג, במקרה של מוות. נניח ששני בני זוג מרוויחים כל אחד 7000 ₪ בחודש, והמשכנתא שלהם היא 4000 ₪ לחודש. במקרה מוות של אחד מבני הזוג, נותר השני עם משכנתא בגובה של יותר מ 50% מהכנסתו החודשית. הסיכוי שאדם יעמוד בתשלומים כאלו הוא קלוש. ביטוח חיים למשכנתא מבטיח כי במצב כזה, חברת הביטוח תשלם לבנק את המשכנתא. ביטוח חיים למשכנתא אינו ניתן לפדיון, והוא מופעל רק במקרים המצוינים בפוליסה.

מי מרוויח מביטוח חיים למשכנתא

הראשון שמרוויח מביטוח החיים למשכנתא הוא הבנק שבו רכשת את המשכנתא, שכן כך מבטיח הבנק שכספו לא יאבד. אולם תוצאה עקיפה של החובה לרכוש ביטוח חיים למשכנתא, היא שגם משפחת הלווה זוכה לשחרור מעול המשכנתא במקרה של מוות, מחלה קשה, נכות או אבדן כושר עבודה.

היכן כדאי לרכוש ביטוח חיים למשכנתא

ניתן לרכוש את ביטוח החיים למשכנתא בבנק למשכנתאות, וכן בכל חברת ביטוח, ומומלץ לעשות סקר שוק, ולבדוק מה האופציה הכדאית והמשתלמת עבורכם. במסגרת סקר השוק תוכלו לברר תוספות והרחבות לביטוח כגון ביטוח במקרה של מחלה, ואבדן כושר עבודה חלקי או מלא. הביטוח הבסיסי יחול בדרך כלל רק במקרה מוות, אולם במקרים רבים ניתן להרחיבו בעלויות שאינן משמעותיות.

לסיכום

השאלה אם ביטוח חיים למשכנתא הוא חשוב או מועיל אינה רלוונטית, מכיוון שכל אדם הרוכש משכנתא, למעט פרומיל של מקרים יוצאי דופן, נדרש לעשות ביטוח חיים למשכנתא. התועלת שיפיק המבוטח מרכישת ביטוח החיים למשכנתא, היא הקלה משמעותית על המשפחה הנותרת מאחור במקרה של מוות חס וחלילה, התועלת לבנק היא ערובה לקבלת כספי ההלוואה. בעבר הורשו רק הבנקים למשכנתאות למכור ביטוחי חיים למשכנתא, אולם היום כל חברת ביטוח רשאית לעשות זאת, והתחרות משפיעה לטובה הן על תנאי הביטוח, והן על המחירים, בבואך לרכוש ביטוח חיים למשכנתא, מומלץ לשאול את יועץ המשכנתא ולרכוש את הביטוח המשתלם ביותר עבורך.