לוקחים משכנתא? חלק בלתי נפרד מההליך הינו רכישת פוליסת ביטוח למשכנתא. מהו ביטוח למשכנתא וכיצד תבחרו את ביטוח המשכנתא האופטימלי עבורכם? על כך בכתבה הבאה.

ביטוח למשכנתא

ביטוח למשכנתא מבטח את הבנק המעניק לכם את הלוואת המשכנתא. ביטוח זה מגן על הבנק במקרה וייווצר מצב בו הלקוח לא יוכל לעמוד בתשלומי ההחזר של ההלוואה. ביטוח למשכנתא כולל ביטוח חיים וביטוח מבנה. להבדיל מביטוח דירה רגיל שאיננו קשור במשכנתא, בו המרכיב של ביטוח חיים הינו אופציונלי, משכנתא מחייבת רכישת פוליסת ביטוח חיים בנוסף לביטוח המבנה. למעשה, גם אם מטרתו הראשונית של ביטוח למשכנתא היא לספק הגנה לבנק, אין כל ספק כי ביטוח למשכנתא מספק הגנה גם לנוטל המשכנתא. במידה ובעתיד ייווצר מצב כלשהוא שימנע מהלקוח להשיב את תשלומי המשכנתא, כמו מחלה, אובדן כושר עבודה ואפילו מוות, חלילה, הרי שביטוח למשכנתא מגן על הלקוח מפני הפקעה של דירתו לטובת הבנק.

כיצד בוחרים ביטוח משכנתא?

גם אם בחירת ביטוח למשכנתא איננה הרת גורל כמו בחירת הלוואת המשכנתא, חשוב לדעת כי ביטוח המשכנתא עתיד ללוות אתכם לכל אורך תקופת ההלוואה, כך שחיפוש אחר הצעה משתלמת במיוחד עתיד להתבטא, בטווח הארוך, בחיסכון ניכר. לקבלת הצעות ביטוח משכנתא משתלמות חשוב מאוד לערוך סקירה מקיפה ומעמיקה של שוק הביטוחים, לבקש מחברות הביטוח השונות הצעות מחיר, ולסקור בעיון את תנאי הפוליסה המוצעים לכם בכל אחת מהצעות המחיר. חפשו אחר ביטוח המשכנתא שהמחיר המשתלם שלו איננו מהווה חיפוי לכיסוי ביטוחי שאיננו מספק. וכמובן – לעולם אל תקבלו את הצעת המחיר הראשונית שתקבלו כסופית. במרבית המקרים, אם תתמקחו על מחיר הפוליסה, נציגי הביטוח יציעו לכם הצעות משתלמות ונוחות בהרבה. במהלך החיפוש אחר הפוליסה המושלמת, אל תתעצלו, והתעמקו בשורות הקטנות ביותר של כל אחת מפוליסות הביטוח המוצעות לכם. גם אם אין לכם זמן מיותר, וגם אם העיסוק בפרטים הקטנים נראה לכם מייגע עד אימה, זכרו כי מדובר ברכישה לטווח הרחוק מאוד והקדישו לה את תשומת הלב והזמן הדרושים.

המשכנתא וביטוח המשכנתא

גובה התשלום החודשי של ביטוח המשכנתא מושפע ישירות מגובה ההחזר החודשי של הלוואת המשכנתא. באופן זה, מסלול החזר המשכנתא הנבחר קובע את גובה תשלומי ביטוח המשכנתא. אם המשכנתא שלכם מבוססת על שיטת ההחזר “קרן שווה”, בה גובה תשלומי המשכנתא יורד בהדרגה עם הזמן, גם גובה תשלומי ביטוח המשכנתא ירד בהתאמה. אם בחרתם בשיטת ההחזר “שפיצר”, אשר בה גובה תשלומי המשכנתא הינו שווה לכל אורך חיי המשכנתא, גם גובה תשלומי ביטוח המשכנתא ייקבע בהתאם לכך. אם בחרתם בשיטת ההחזר “בוליט” אשר בה משולמות הריביות לכל אורך חיי ההלוואה ורק בתשלום האחרון מושבת הקרן במלואה, גם גובה תשלומי הביטוח ייקבעו בהתאמה.