רכישת ביטוח משכנתא

בשנים האחרונות, התווספו להליך לקיחת משכנתא רכיבים נוספים, מלבד המשכנתא הבסיסית עצמה, בכדי לכסות מקרים שעשויים להתרחש על פני תקופת זמן. עבור רוב הזוגות, רכישת דירה היא צעד משמעותי למדי. בנקים המעניקים משכנתאות רוצים לוודא כי תשלומי המשכנתא יוחזרו בעיתן כראוי, ללא בעיות; מסיבה זו, בעת רכישת משכנתא, מחייבים הבנקים גם רכישת ביטוח משכנתא –  ביטוח בסיסי הכולל ביטוח מבנה וביטוח חיים. במקרה פטירת אחד מבני הזוג, הרי שחברת הביטוח תשלם לבנק פיצוי, וכך יהיה בן הזוג פטור מתשלום המשכנתא.

ביטוח משכנתא – מה כולל

ביטוח משכנתא כולל שני רכיבים: ביטוח מבנה וביטוח חיים. ביטוח מבנה מכסה מקרים בהם נגרם נזק למבנה, כדוגמת – גגון אש, נזקי טבע, נזקי מים וכיו”ב. ביטוח חיים מבטיח שפטירתו של אחד מבני הזוג תביא את הבנק להיות מוטב בפוליסה. ביטוח חיים זה במסגרת פוליסה של ביטוח משכנתא הוא ביטוח ריסק שאינו כולל חיסכון.

עוד אודות ביטוח משכנתא

ניתן לקבל ביטוח משכנתא באמצעות הבנק, או חברות ביטוח. דרך הבנק עשויה להגדיל את הפרמיה החודשית. כניסת חברות הביטוח לשוק ביטוחי המשכנתא הביא לתחרות, הטובה ללווים. בטרם לקיחת משכנתא הפוכה, כדי לבצע השוואות מחירים בין הגופים השונים המעניקים אותה.

האם ניתן למחזר משכנתא ולהעבירה לסוכנות

גם במידה שרכשתם ביטוח מהבנק בעת לקיחת משכנתא, תוכלו למחזר את המשכנתא, ובמקומה לרכוש ביטוח משכנתא מחברת הביטוח. עד לפני שנים אחדות, לווה משכנתא מחויב היה לרכוש גם ביטוח משכנתא בבנק. באמצעות מחזור ביטוח משכנתא, תוכלו לחסוך מאות שקלים כל בשנה. ההבדל נובע מהסיבה שהבנקים מחשיבים את הלווים כקבוצה אחת. רכישת ביטוח משכנתא מבוצע על בסיס חישוב אינדיבידואלי; במילים אחרות, במעמד רכישת ביטוח משכנתא, ישנה התחשבות בגילו של הלווה, המצב בריאותו ובהתנהגותו הבריאותית (האם מעשן וכו’). זה מפני שסוכנות ביטוח נעשית בהתבסס על חישוב אישי, מה שעשוי להוזיל (ולעיתים גם לייקר) את העלויות. ייתכן שהמבטח שומר על בריאות תקינה וחי חיים בריאים ויציבים, ועל כן רמת הסיכון שחברת הביטוח לוקחת על עצמה – קטנה, והיא מוכנה בשל כך להקטין את העלויות.

ומה באפשרותו של הלקוח?

באפשרותו להחליף ביטוח משכנתא שקיבל מהבנק ולהעביר את הטיפול בו לסוכנות ביטוח, זאת גם במידה שהבנק כבר טיפל בביטוח וערך אותו מטעמו; ניתן לעשות את זה בכל שלב. קיימים הבדלים בין תכניות הביטוח וחברות הביטוח השונות. על כן – שווה להשוות מחירים, ולבדוק אילו תנאים עומדים בכל פוליסה. יתר על כן, צריך לדעת שגם עובד שכיר זכאי לקבל החזרי מס בגובה של עד 25% מהפרמיה החודשית. במידה שבבעלותכם ביטוח משכנתא, דעו כי אין צורך בביטוח מבנה נוסף; מובן שרצוי לעדכן את הבנק במודע למעבר לסוכנות ביטוח אך כדאי תמיד להימנע מביטוח כפול.