בשנים האחרונות בישראל ניתן לראות כי תחום הנדל”ן שובר שיאים חדשים כמעט בכל יום שעובר. מצוקת הדיור היא מצוקה הידועה לכולם והיא משפיעה על כל אחד ואחד מאיתנו גם בנושא הדירות החדשות וגם בנושא דירות לא חדשות.

מצוקת הדיור נרחבת בכל אזורי הארץ כאשר באזור המרכז ואזור תל אביב בפרט המצוקה בשיאה. זוגות צעירים, אנשים בוגרים ואנשים בסטטוסים שונים מחפשים לרכוש את הדירה הנכונה ביותר עבורם ושתענה על צורכיהם השונים. אנשים רבים מתעקשים לקנות דירה על מנת לקבל קורת גג, ביטחון, להקים משפחה ועוד. לעתים רבות חוסר הניסיון התחום זה גורם לטעויות רבות בבחירת הדירה או בתשלום עליה.

מה חשוב לבדוק לפני שרוכשים דירה?  

רכישת דירה היא אולי ההחלטה המשמעותית ביותר שרוב האנשים עושים במהלך חייהם לכן, חשוב שהחלטה זו תהיה כמה שיותר נבונה ומלווה במחשבה ואנשי מקצוע היכולים לסייע בתהליך. ברוב המקרים תהליך רכישת הדירה אינו מוכר לרובנו וכרוך במושגים לא מוכרים ולכן ליווי מקצועי הוא כמעט חובה. לפני שמתחילים את תהליך הרכישה חשוב לדעת מה הצרכים שלנו ועל מה אנחנו מוכנים להתפשר ועל מה אנחנו לא מוכנים להתפשר. על מנת לעשות את התהליך טיפה יותר קל ריכזנו עבורכם מספר נושאים חשובים שחשוב לבדוק:

1.      מיקום הדירה – מיקום הדירה הוא אחד הדברים שהכי חשוב לבדוק. חשוב להתאים את מיקום הדירה למיקום העבודה ולמיקום המשפחה ואנשים שקרובים אלכם על מנת למנוע ריחוק. בנוסף, חשוב לבדוק את הסביבה של הדירה, נסו לבדוק האם יש מוסדות לימודים ליד הדירה, מוסדות ציבוריים הנותנים שירות לציבור כמו קופת חולים בנקים וכדומה. בדקו האם יש פארקים ציבורים, מגרשי משחקים וכדומה.

2.      סוג הדירה – כאשר חושבים על סוג הדירה חשוב לחשוב על העתיד, אם ברצונכם להרחיב את המשפחה? היום, רוב האנשים רוכשים דירות עם מספר חדרים של 4-5 חדרים. בפועל זוג צעיר לא באמת צריך דירה עם יותר מ- 3 או 3 וחצי חדרים. במידה והדירה תתרחב ניתן לעבור לדירה גדולה יותר.

3.      תקציב – נושא התקציב הוא הנושא שהכי קובע בנושא רכישת דירה. התקציב עוזר להחליט האם לרכוש דירה יד שנייה או דירה חדשה. חשוב לרכוש דירה עם תקציב נכון שניתן לעמוד בו לטווח הארוך. אין טעם לרכוש דירה שלא יכולים לעמוד בתשלומים שלה במיוחד בתקופה לא כל כך קלה בתחום הנדל”ן כפי שחווים כיום.

4.       איכות הדירה – כאשר רוכשים דירה חדשה חשוב לבדוק את הגימור של העבודה, לראות שהקירות צבועים בשלמות, ריצוף ישר, ניתן להזמין איש מקצוע שיעשה בדיקה חיצונית ופנימית על הדירה ועוד. אם מדובר בדירה יד שנייה חשוב לבדוק את הצנרת, בידוד הקירות, נזילות של מים, גם פה ניתן להזמין איש מקצוע שייתן חוות דעת על מצב הדירה.

לסיכום – אין ספק שרכישת דירה הוא תהליך מורכב וחשוב בעיקר בזכות המחיר הגבוה ותחושת הביטחון האישי. חשוב להיעזר באנשי מקצוע או אנשים שעברו תהליך זה על מנת למנוע שיבושים בעתיד שיגרמו לעלויות גבוהות ובזבוז זמן לא נחוץ.