חישוב משכנתא

מחשבון חישוב משכנתא

 

 במקרים שונים ומגוונים עולה הצורך בחישוב משכנתא – פעולה המהווה אתגר לא פשוט ומחייבת עזרה. הוסיפו לכך את חשיבותה של בחירת מסלול משכנתא משתלם; ותבינו מדוע חשוב לחשב משכנתא בצורה מדויקת ויעילה. הדרך הכי טובה לחשב את גובה המשכנתא היא בעזרת מחשבון משכנתא. בואו ללמוד איך תוכלו לעשות זאת בקלות:

חישוב משכנתא – לא סתם הלוואה

יש המתייחסים אל משכנתא כאל הלוואה לכל דבר ומתעקשים להתעלם ממלוא המשמעויות המגוונות של מה שאמנם משמש כהלוואה, אך נושא עמו לא מעט משמעויות נוספות. משכנתא היא אכן הלוואה, אולם יש לה מאפיינים מיוחדים ההופכים אותה להלוואה יוצאת דופן.

למה משכנתא היא הלוואה מיוחדת?

בשל שיעור ההלוואה

עבור רבים מהאנשים זוהי ההלוואה הגדולה והמשמעותית ביותר לה הם יזדקקו בחייהם ובהתאם, עסקת הרכישה של הבית תהא העסקה הגדולה שיבצעו בחייהם.

בגלל המשמעות

משכנתא, על פי רוב, נדרשת לצורך מימון רכישת נכס נדלני שיהווה, במקרים רבים, כביתם של הלווים. לעובדה זו יש השלכות רגשיות, חברתיות, כלכליות ואישיות כבדות משקל.

בגלל הסיכונים

בשל סכום המשכנתא (על פי רוב, סכומי המשכנתא הניטלים הינם גבוהים), ובשל העובדה שאתם ממשכנים את הדבר היקר לכם מכל – את ביתכם, משכנתא מקבלת משמעות יוצאת דופן והיא איננה הלוואה ככל הלוואה. ייחודה הבולט של המשכנתא כאמצעי מימון, נובע בעיקר מעצם העובדה שעבור רוב אזרחי ישראל, משכנתא מהווה כאפשרות היחידה לרכישת בית. רובנו יכולים לרכוש בית ו/או דירה רק אם ניקח משכנתא והמשמעות של אי יכולת לקחת משכנתא ו/או חוסר יכולת להחזירה, כרוכה באובדן של חלום. מי שלא יכול ליטול משכנתא או שמסתבך עם תשלום משכנתא עלול לאבד את הבית. בחברה הישראלית בית הוא הרבה יותר מנכס נדל"ן כלכלי, בית הוא החלום, הוא המטרה העיקרית והוא המנוע והמוטיבציה של רובנו, שרואים בפינה משלנו חלום אולטימטיבי שיש להגשימו.

בגלל המורכבות

מאוד יכול להיות שאנשים רבים בסביבתכם לקחו משכנתא, אבל עצם היותה הלוואה פופולרית לא הופך אותה לפעולה פשוטה וקלה. לקיחת משכנתא היא פעולה סבוכה ומאתגרת, המחייבת התמצאות, ידע ושליטה במושגים רבים. נטילת משכנתא משלבת אקטים רבים המהווים חלק מתהליך מורכב ורב שלבי המשלב תחומים רבים, ביניהם, עולם העסקים, המסחר, הנדל"ן, הבנקאות ועולם המשפט.

סוף משכנתא במחשבה (ובחישוב) תחילה

לאור כל האמור ובשל מאפייניה הייחודיים של משכנתא, מי שלוקח משכנתא צריך ללמוד היטב את הנושא המורכב הזה ולהכיר לעומק את כל ההיבטים של המושג הטעון ורב ההיקף הזה. משכנתא היא עולם ומלואו, כאשר חישוב משכנתא מהווה את מרכזו של עולם זה.

באילו מקרים נדרש חישוב משכנתא?

רבים מאתנו נדרשים בשלב זה או אחר של חיינו לבצע חישוב משכנתא. הצורך בחישוב משכנתא יכול לעלות כשאנו מעוניינים לרכוש את הדירה הראשונה שלנו, או במקרים בהם כבר רכשנו את הדירה ואנו מעוניינים לשנות את מסלולי החזר המשכנתא. ישנם מצבים בהם יעלה צורך לגרור משכנתא, למכור את הבית, או  לפרוע את המשכנתא בבת אחת (לו יהי ואשרי המאמין!). במגוון מצבים אלה ואחרים יש לבצע חישוב משכנתא, ומדובר במלאכה לא מאד פשוטה.

אז איך מחשבים משכנתא?

ישנן מספר דרכים המאפשרות חישוב של משכנתא, כשהדרך היעילה ביותר היא שימוש במחשבון משכנתא. מחשבון משכנתא הוא כלי מתוחכם – סוג של מערכת מידע חכמה הקולטת נתונים רלוונטיים ועורכת את החישובים המדויקים הנחוצים. כדי לחשב משכנתא יש לקחת בחשבון נתונים רבים ולבצע חישובים המבוססים על אותם הנתונים. מחשבון משכנתא מאפשר לכם לעשות את כל הפעולות החישוביות הנחוצות, לבחון את כל התסריטים האפשריים ולבדוק את כלל ההשפעות של מגוון הנתונים הקיימים.

מחשבון משכנתא – מענה לכל השאלות

כדי להחליט כמה כסף להלוות ומה יהיה סכום המשכנתא הכולל, כדאי להשוות בין מסלולי משכנתא עדיפים ובכדי לקבוע מה ההחזר החודשי האידאלי עבורכם, עליכם להשלים חישוב משכנתא. פעולה זו חיונית גם לשם ניהול משא ומתן מול הבנקים השונים – תוצאותיה יאפשרו לכם לבקש את המשכנתא האידאלית עבורכם, לאחר שתפרתם בדקדקנות רבה את חליפת המשכנתא שמתאימה לכם אישית. לא כל מסלול משכנתא מתאים לכל אדם וישנו מגוון עצום ורב של משתנים המשפיעים על כדאיות המשכנתא ומהסיבה הזאת, אתם חייבים מחשבון משכנתא.