לקיחת משכנתא לבניית בית

כשבונים בית מהמסד עד הטפחות, חישובי התקציב מסובכים ומורכבים יותר מאשר קניית בית שכבר נבנה והוא מוכן, או אפילו בהליכי בנייה על ידי קבלן. בניית בית מההתחלה בשיטות הבנייה המסורתיות מחייבת הליכים ארוכים וממושכים, או מקוצרים יותר אם בונים בשיטות אלטרנטיביות כמו בנייה קלה. מה שבטוח, כל הבתים דורשים אורך רוח וזמן ארוך לתכנון, מדידה והליכי רישוי ממושכים עוד לפני שמתחילים בבנייה עצמה. חישוב התקציב והמשכנתא שיש לקחת מחייבים התייחסות גם לממד הזמן. אם אתם גרים בבית שאינו שלכם, או שאתם מתכוונים למכור את ביתכם כדי לממן בעזרתו את בניית הבית החדש בתוספת משכנתא, עליכם לקחת בחשבון הליכים ממושכים בגלל בירוקרטיה ואירועים לא צפויים.

קניית המגרש

לאחר חישוב ההון העצמי שלכם, עליכם לבדוק מהו מחיר המגרש שעליו תבנו את הבית. אפשר לקחת משכנתא לקניית מגרש עוד לפני קבלת היתרים והגשת תכניות בנייה, אבל עליכם לדעת גם מהו ההון העצמי שלכם שעליו תתבססו בבקשת המשכנתאות השונות. נכסים קיימים וחסכונות, התחייבויות לסיוע משפחתי ואחרים ייכנסו בשלב זה לחישוב. כך תדעו כמה משכנתא תוכלו לקחת, בחישוב עתידי של עלויות הבנייה. לזה, אגב, יש מחשבונים קבועים לבנקים ולגופים המלווים לכם כסף.

בניית הבית

המשכנתא הבאה שעליכם לבקש היא תמורת בניית הבית עצמו, תכנונו על ידי אדריכל, הגשת כל הבקשות להיתרים, תשלום אגרות, מסים והיטלים שונים לפי חוקי מדינת ישראל, ואז חישוב עלויות הבית מהשלד והתשתית ועד הקירות והגימורים. כאן נכנסים שיקולי החלוקה של התקציב לאנשי המקצוע השונים – מודדי השטח, עורכי הדין, האדריכל והבלנים השונים. יש לציין שיש חברות ומשרדי אדריכלים שמאחדים בתוכם חלק מהעבודה של מציאת אנשי מקצוע והמלצה על קבלנים מסוימים, נוסף על תכנון הבית וליוויו בוועדות התכנון השונות עד קבלת ההיתרים והאישורים. בשלב זה של בקשת משכנתא רצוי להציג תכנית עלויות מפורטת לאחר קבלת האישורים והצגת התכנית, כך שהמשכנתא תתאים לתכנית הבנייה, יחד עם אישור הרשות המקומית והסכמים חתומים עם הקבלנים השונים.

חישוב עלויות וקבלנים

המחשבונים השונים לחישוב המשכנתא כוללים את מחירי הבית הנבנה לאחר קניית המגרש והתשלום לאדריכל ולגופים השונים לקבלת אישורים. הם כוללים את חישוב החומרים הנחוץ לבניית השלד ויציקת היסודות במקרה של בנייה מסורתית בבטון ובלבנים, או הכנת התשתית והרכבת המבנה במפעל שבו נעשית הבנייה הקלה. הקבלנים המבצעים השונים, כמו קבלני טיח וריצוף, קבלני הנחת התשתיות של המים והחשמל, קבלני העפר והגינון וכן הלאה, כולם בחישוב מפורט. כמו כן, יש לקחת בחשבון את אחוזי המימון של הבנקים. בגלל הסיכונים הרבים הכרוכים בבנייה ונעוצים בחוסר הוודאות של התמשכותה, בנקים אינם נוטים לאשר אחוזי מימון גבוהים. זאת מחשש של סיכון האשראי, גם אם יש לכם בטוחות יציבות. בנייה היא הליך שכרוך בסיכון לעלויות נוספות ולא סופיות ולכן יש לחשב אותן נכון מראש.

לקביעת פגישה עם יועץ משכנתא שלנו השאירו פרטים בבקשה