לקיחת משכנתא לבניית מפעלים

משכנתא קשורה, בראש שלנו, בעיקר להשקעה ברכישה של בית

כשאנחנו חושבים על המילה משכנתא, אנחנו חושבים בעיקר על כל מה שנוגע לרכישה של בית לשימושים פרטיים. באיזה מצבים בחיים אנחנו לוקחים משכנתא? בדרך כלל, מדובר בשלב שבו אנחנו כבר נשואים ושואפים להתחיל חיי משפחה בבית משותף של המשפחה אותו נרכוש, והבעיה בשלב זה היא שאין לנו את ההון הנחוץ לרכישה מזומנת של הדירה או הבית. במצב שכזה, נפנה לבנק וניקח משכנתא, שהיא למעשה הלוואה ארוכת טווח בריבית מוגבלת יחסית, כך שהדירה מהווה ערבות שלנו מול הבנק להחזרת ההלוואה ואנחנו בינתיים עוברים לגור בה. ואמנם, למרות שמשכנתא היא אכן נפוצה ביותר כאשר אנחנו מתייחסים לבתים ולדירות מגורים, ישנה אפשרות של לקיחת משכנתא עבור מטרות רבות אחרות, ואחת המטרות האלה היא מטרה עסקית, של בניית מפעל חדש בבעלותנו. כעת נשאלת השאלה, האם כדאי לקחת משכנתא עבור בנייה של מבני תעשיה ושל מפעל? ניתן כאן את שתי הגישות בנושא, ונבין האם מדובר בתהליך רווחי עבורכם, בעלי העסק.

האם כדאי לקחת משכנתא עבור בנייה של מפעל לעסק שלנו? כמה גישות בנושא

  • משכנתא לעסק היא סיכון – לא רק עבור עסקים תעשייתיים ומפעלים, אלא עבור כל עסק – לקיחת משכנתא עבור העסק היא סיכון מסוים, משום שיהיה מדובר כמעט תמיד במשכנתא גדולה למדי. כך למעשה התשלום החודשי אותו נצטרך לשלם עבור העסק שלנו יכול להיות גדול מאוד, בוודאי כאשר אנחנו בשלבים ההתחלתיים של הקמת המפעל והעסק. במצב שכזה, אנחנו יכולים להגיע לחוב רציני מאוד בשלב מוקדם, ובמקרה הטוב לבלות חודשים לא מועטים ברדיפה אחרי הדבקת החוב הזה והשגת רווח. במקרים רבים, עבור המשכנתא לעסק שלנו כדאי להגיע עם מרווח נשימה והון התחלתי לא קטן גם כך, כדי שנוכל להתרכז בעבודת המפעל האיכותית שלנו.
  • הקמת מפעל כמעט מחייבת משכנתא – הקמת מפעל מאפס דורשת השקעה רצינית מאוד בבנייה ובתכנון של הרבה מאוד פרטים. רבים מאתנו לא חושבים על כל מה שנחוץ במפעל שלנו, החל בתשתיות מתכת איכותיות עבור מבנה המפעל עצמו ועבור מכונות המפעל השונות, ועד מבני תעשיה שמשמשים אותנו לאחסון, לשינוע ולמטרות רבות אחרות בחיי היום יום של המפעל. בהתחשב בכך, כמעט אי אפשר להקים את המפעל, בוודאי כאשר מדובר בשטח נרחב יחסית שנחוץ לכך, בלי משכנתא כלשהי.

מבני תעשיה איכותיים הם מרכיב מהותי בהצלחת המפעל שלנו, ואם עלינו לקחת משכנתא לשם כך – צריך לעשות זאת

כאשר אנחנו מתכננים את המפעל ומתכננים את המבנים המרכזיים בו, כמו גם מבני תעשיה שסובבים אותו, אנחנו צריכים לחפש את המשכנתא בתנאים האטרקטיביים ביותר שנוכל למצוא עבור המפעל שלנו. כאשר אנחנו מבצעים את הבנייה האיכותית והמתאימה למפעל שלנו, הרווחים אותם נשיג יכולים להחזיר ולהצדיק את ההשקעה במשכנתא, ואנחנו נגיע למצב של רווח שאותו אנחנו מחפשים לאחר כמה חודשים של עבודה קשה.