משכנתא לכל מטרה

מרביתנו מכירים את המשכנתא כהלוואה לצורך רכישת דירה, אך בפועל משכנתא יכולה לשמש גם כמענה לצרכים אחרים. נכון להיום מעמידים הבנקאים את המשכנתאות, את ההלוואות מסוג זה, גם עבור אלה המעוניינים לערוך שיפוץ בביתם ולשם כך זקוקים לסכומי כסף גבוהים וגם לצורך מטרות נוספות. במקרה כזה נקראת המשכנתא “משכנתא לכל מטרה”, כלומר הלוואה לכל מטרה במסגרת מסלולים אטרקטיביים, הן מבחינת החזרי התשלום והן מבחינת הריביות.

משכנתא לכל מטרה- למי היא מיועדת

משכנתא לכל מטרה מיועדת לכל אלה שקיבלו משכנתא מהבנק למשכנתאות או מכל גוף אחר ומעוניינים במימון נוסף. זוהי איננה הלוואה לכל הקהלים, כי אם אך ורק לקהל הספציפי הזה. ההלוואה, במקרים אלה, מוצעת, כאמור, במסגרת תנאים אטרקטיביים מאד, כאשר הבטוחה היא הדירה עצמה. הלוואה שכזו, בה ניתן להשתמש לכל מטרה, מהווה מסלול מימון כדאי ומשתלם מאד. בין אם היא מיועדת לצורך רכישת רכב חדש, ללימודים במסגרת מסוימת, לנסיעה לחו”ל לטיול משפחתי או בכדי לשפץ את הבית, התנאים של ההלוואה הופכים אותה כדאית הרבה יותר מכל הלוואה אחרת כיום.

במקום לבקש הלוואה בתנאים פחות אטרקטיביים, כדאי לבחור באפשרות של משכנתא לכל הלוואה שהרי ניתן להיעזר בה במצבים רבים. כאשר הבן או הבת מתחתנים, או במידה ואתם  מעוניינים להגשים חלום ולקנות יאכטה מפוארת או אולי קרוואן כדי לטייל בארץ, הלוואה שכזו היא בהחלט הפתרון. אפשר לקבל משכנתא זו  לכל מטרה שמגדירים וליהנות מהתנאים המצוינים שהיא מציעה ללווים.

היתרונות שהיא מציעה

לאחרונה ישנם בנקים המציעים משכנתא לכל מטרה גם ללקוחות ללא משכנתא, אך עם נכס שניתן לשעבד אותו כבטוחה עבור הבנק. במרבית המקרים אפשר לקבל הלוואה בגובה של חמישים אחוזים מערך הדירה, אולם ישנם מקרים בהם אפשרי לקבל סכום גבוה יותר. הריבית עבור הלוואה כזו נמוכה יותר מזו הנדרשת עבור הלוואות “רגילות” ולו בזכות הדירה, המשמשת כבטוחה וערבות משתלמת הרבה יותר עבור הבנק. שיעבוד הדירה במקרה הזה מבטיח לבנק הלווה מענה רלוונטי במידה והלווה לא יוכל להחזיר את ההלוואה ולכן הבנק, מצדו, מוכן להתחייב לתנאים טובים יותר. הסיכון שהוא לוקח במקרים כאלה נמוך וזו הסיבה מדוע הוא מציע ריבית נמוכה יחסית, בהשוואה לאחרות. לרוב זו תהיה ריבית, הנמוכה בכ-1 אחוז עד 3 אחוז מהריבית הנדרשת להלוואות אחרות או כזו הגבוהה במעט מזו הנדרשת על משכנתא רגילה.

לצד הריבית הנמוכה, כדאי לזכור כי משכנתא לכל מטרה מציעה יתרונות נוספים. הבולט שבהם הוא היכולת לפרוס את ההחזרים על פני תקופה ארוכה מאד (עשרות שנים לעיתים). כדי לקבל אותה יש לפנות ישירות לבנק למשכנתאות וליועץ מטעמו על מנת לבחון את המסלולים האפשריים, הרלוונטיים ללווים. לאחר שנבחר המסלול, ובדומה לנעשה כשמבקשים משכנתא לרכישת דירה, יש צורך בהזמנת שמאי כדי לקבוע את שווי הנכס וכמובן לקבל אישור רשמי על ההלוואה עצמה.

זכרו, להתמקח!

נכון, התנאים למשכנתא לכל מטרה, ובמיוחד כשמשווים אותם לתנאים הנלווים להלוואות אחרות, הם מצוינים. יחד עם זאת, מומלץ מאד להתמקח ולו כדי לנסות להשיג תנאים משופרים עוד יותר. כדאי מאד לערוך סקר שוק, לפנות למספר בנקים וגופים שונים שמציעים הלוואות מסוג זה ולבחון את התנאים של כל הלוואה. לרוב, התחרות בין הבנקים והרצון לצרף כמה שיותר לקוחות, מועילה מאד ללקוח ועוזרת לו ליהנות מתנאים מועדפים. לא מוכרחים לפנות אך ורק לבנק שדרכו נלקחה המשכנתא או לבנק שבו רשומים, שכן ניתן לפנות לכל בנק אחר.