משכנתא לרכישת דירה יד שנייה

רכישת דירה במשכון שני נכסים הפכה פופולארית יותר ויותר בקרב ישראל בשנים האחרונות. אופציה זו, כפי שניתן להסיק מכך, מתבססת למעשה על משכון נכס קיים (הדירה הקיימת) ומשכון נכס חדש (הדירה שאותה רוכשים). היתרון בהליך שכזה הוא האפשרות לקבל משכנתא בסכום גבוה מאד בשל משכון שני הנכסים המהווים בטוחה עבור הבנק. החיסרון הנלווה לאפשרות זו גלום בסיכון המשתמע מכך. משכנתא בסכומים גבוהים מאד היא “תיק” לא פשוט שיש לסחוב על הכתפיים, כך שכדאי לבחור באופציה זו רק לאחר בירור מקיף ומעמיק באשר לאופציות העומדות לרשותם של הלווים וליכולת ההחזר שלהם.

איך זה עובד

משכון שני נכסים מתאים אך ורק במקרים בהם קיימת דירה נוספת. ניתן לקבל על הדירה הנוספת כחמישים אחוזים משוויה, כך שאם היא שווה בשוק כיום 2 מיליון שקלים, תוכלו לקבל בתמורה לשעבודה בבנק כמיליון שקלים. שווי הדירה נקבע על ידי שמאי הנשלח מטעם הבנק הלווה ורק על פי החלטתו וקביעתו תינתן ההלוואה. אם קיימת משכנתא על אותה דירה, אך היא בגובה של פחות מחמישים אחוזים משוויה, ניתן לקבל מימון נוסף, המשלים לסך של חמישים אחוז. כלומר, אם המשכנתא על הדירה הקיימת היא בשווי של 30 אחוז משוויה של הדירה, ניתן להגיש בקשה להלוואה נוספת בגובה של 20 אחוז משוויה. אולם, אם המשכנתא על הדירה היא מעל לחמישים אחוזים, לא ניתן להגיש בקשה להלוואה נוספת בתמורה לשעבודה.

למי זה מתאים

  • דירה חדשה נוספת – אם יש בבעלותכם דירה אחת ואתם מעוניינים לרכוש דירה נוספת, צפויות לכם הוצאות לא קטנות. הדירות בישראל נחשבות ליקרות מאד וגם באזורים נחשבים פחות הן עולות לא מעט כסף. האפשרות למשכן דירה קיימת כדי לרכוש דירה נוספת היא פתרון מצוין לכל אלה המעוניינים בדירה שנייה ואינם מצליחים להשיג את המימון הנדרש להם לשם כך, או כאשר המימון שהוצע להם לא כולל תנאים אטרקטיביים כפי שציפו.
  • דירה לילדים – גם הורים, המעוניינים לרכוש עבור ילדם דירה חדשה, יכולים למשכן את דירתם הקיימת, משכון המשמש במקרה הזה כהון עצמי התחלתי שמסייע לא מעט לצעירים ללא דירה.
  • דירה להשקעה – גם אם אתם רוצים לרכוש דירה שנייה לצורך השקעה ואין ברשותכם את ההון העצמי הנדרש לרכישה זו, אפשר למשכן את הדירה הקיימת ולרכוש את הדירה שבה מעוניינים לצורך השכרתה.

כמובן שלכל זה יש להוסיף את המימון שניתן לקבל גם על הדירה הנרכשת, מימון בגובה של עד חמישים אחוזים משוויה הכולל, מה שמותיר את הלווים עם סכום יפה מאד, המאפשר להם רכישה קלה יותר.

חשוב לקחת בחשבון

אפשרות זו מהווה פתרון שיכול להתאים לרבים. אולם, אלה שאינם יכולים לעמוד בהחזרים החודשיים עלולים למצוא את עצמם בקשיים כלכליים ובתסבוכת שיתקשו לצאת ממנה. לאנשים כאלה מומלץ שלא להגיש בקשה לקבלת הלוואה הכוללת משכון של שני נכסים, כך שבמקום לרכוש דירה נוספת ניתן להתפשר על השכרה. רכישת דירה במשכון שני נכסים היא פתרון נהדר, אך לפני שיוצאים לדרך ובוחרים בו חשוב לאסוף את כל המידע הנדרש ולבחון לעומק את תנאי ההלוואה. יש לקחת בחשבון את כלל ההוצאות החודשיות הקבועות ולהוסיף להן את ההוצאה החודשית בגין החזר ההלוואה. רק לאחר שנמצא שהדבר אפשרי ובר ביצוע, ניתן לצאת לדרך ולבחור את המסלול האידיאלי, המציע את התנאים האטרקטיביים ביותר עבור הלווה. כדאי לערוך סקר שוק מקדים, לבדוק מספר אפשרויות שונות ולהשוות בין התנאים שמציעים הבנקים.