עלות פתיחת תיק משכנתא

עלות פתיחת תיק משכנתא הוא נתון המשתנה בין הבנקים השונים. משכנתאות 2 ic ממליצים לבצע שופינג של עלויות פתיחת תיק משכנתא בסניפים של כמה בנקים, לשים לב לאותיות הגדולות והקטנות ורק לאחר מכן להחליט מיהו הבנק שילווה אתכם בתהליך קבלת המשכנתא.

חשוב מאד להכין מראש רישום מפורט של העלויות הנלוות לעלויות הישירות של רכישת הדירה ולקיחת המשכנתא כמו תשלום לעורך דין, מתווך, שמאי, עמלות, אגרות שונות, יועץ משכנתא ועוד. מדובר בסכומים לא מבוטלים הנאמדים בכמה אלפי ₪ כך שיש להיערך לכך מראש.

עמלות לבנקים

רוב הבנקים גובים עבור פתיחת תיק משכנתא עמלה שעלותה % 0.25 מערך ההלוואה, לקוחות המתעקשים על קבלת הטבה או הנחה, יזכו בדרך כלל להנחה וישלמו אחוז נמוך יותר, על פי שיקולי הבנק. מסגרת תשלום העמלה בגין פתיחת התיק, נקבעה על סכום מינימלי בסך 500 ₪ ועד סכום מקסימלי בסך 6,000 ₪

במקרים חריגים שבהם הבנק ישכנע את הלקוח להעביר את כל הפעילות הפיננסית שלו מהבנק הנוכחי בו מתנהל חשבונו, לבנק האחר שבו הוא לוקח את המשכנתא, יוותר הבנק על עמלה זו מתוך שיקולים כלכליים.

אגרות ועלויות רישום הנכס

אחד משלבי הפעולה הראשונים בתהליך לקיחת המשכנתא הוא רישום הנכס ברשם המשכנות ורישום הערת אזהרה בלשכת המקרקעין. עלות האגרות המשולמות למוסדות הממשלתיים הללו בגין ביצוע הרישומים הם כ – 200 ₪ . על פי דרישת הבנק יש להגיש לו צילום מקורי של נסח הטאבו לאחר שנרשמה בו הערת האזהרה של הנכס, לטובת הבנק. עלות הפקת מסמך זה כ – 80 ₪.וכדי להפיקו תצטרכו להיפרד מ – 80 ₪ נוספים שתשלמו לרשות המוניציפלית בגין מסמך המאשר כי לא נותרו לבעל הנכס חובות שוטפים או פיגורים בתשלומי הארנונה.

תשלום לעורכי הדין של הבנק

עורכי הדין של הבנק מלווים את תהליך קבלת המשכנתא ולכן הלקוחות אמורים לחתום על ייפוי כוח נוטריוני, שיאפשר להם לפעול בעניין זה. חתימה בפני נוטריון על מסמך זה כרוך בעלות נוספת שתשולם לנוטריון בסך כ – 200 ₪.

ליווי משפטי

משכנתאות 2 ic מדגישה כי חשוב להיעזר בעורך דין מקרקעין המתמחה בתחום הנדל”ן כדי שילווה את הלקוחות בתהליך מורכב זה מתחילתו ועד סופו ויוודא שלא נעשות טעויות העלולות לעלות בממון רב. מדובר בעסקה יקרה מאד וחוסר תשומת לב לנושאים אקוטיים כמו שעבוד הקיים על הנכס או בעיה עם בעליו, עלולה ליצור נזק רב ומצבים בלתי הפיכים.

עורך הדין המלווה את העסקה הוא זה שיבצע את הליך רישום הנכס ברשם המשכנות ובלשכת המקרקעין. עלותו של הליווי המשפטי עבור עניין המשכנתא הוא ברוב המקרים % 0.5 מסכום המשכנתא. גם כאן מדובר בעלות של כמה מאות ₪. אם הבנק יבקש מכם להמציא גם אישור מעורך דין על כך שאין בבעלותכם דירה נוספת, תיפרדו מ – 100 ₪ נוספים.

סיכום

תהליך לקיחת המשכנתא הוא תהליך סבוך הכרוך בעמידה בלוחות הזמנים שנקבעו על ידי הבנק ובתשלום של סכומי כסף לא מבוטלים בגין העלויות הנלוות, יש להיות ערניים לאורך כל התהליך כך שלא יגבו מכם תשלומים מופרזים.