פתיחת עוסק פטור – המדריך המלא:

פתיחת עוסק פוטר היא תחילת דרכם של עצמאים רבים בכניסתם לעולם העסקים. למעשה מדובר בצעד הראשון בפתיחת עסק קטן. פתיחת העסק דורשת מעבר ב-3 תחנות חשובות של רשויות המס בישראל: מע”מ, מס הכנסה וביטוח לאומי. כאשר עסקים בינוניים או גדולים פותחים עוסק מורשה או חברה בע”מ, אתם כעצמאים שאינכם צפויים להכניס יותר מ-100 אלף ₪ בשנה, תפתחו תחילה עוסק פטור.

פתיחת עוסק פטור – שלב 1 – מע”מ:

פתיחת עוסק פטור תתחיל במשרד המע”מ הנמצא באזור מגוריכם. הביאו עמכם תעודת זהות (תדרשו לצלם את תעודת הזהות שלכם אז מומלץ לדאוג לכך מראש), חוזה שכירות של מקום העסק אם יש כזה ושיק מבוטל של חשבון בנק העסק שלכם.

במקום תקבלו טופס פתיחת עוסק פטור הנקרא גם טופס 821 אותו תצטרכו למלא. בטופס תצטרכו למלא את פרטיכם האישיים ומחזור עסקאות צפוי של העסק לשנה הקרובה. נכון לשנת 2015 מחזור העסקאות המותר לעוסק פטור הוא לא יותר מ100 אלף ₪ בשנה. נתון זה עשוי להתעדכן מפעם לפעם ולכן חשוב להתעדכן בכך במשרד המע”מ פעם בשנה.

שלב 2 – פתיחת תיק במס הכנסה:

השלב השני של פתיחת עוסק פטור הוא לגשת למשרד מס הכנסה ולמלא טפסי פתיחת תיק מס הכנסה. גם שם תצטרכו תצלום ת.ז ושיק מבוטל על קיום חשבון העסק או אישור על קיום חשבון מהבנק. לאחר ההרשמה ופתיחת התיק במס הכנסה ישלח אליכם בדואר פנקס מקדמות של מס הכנסה לתשלום. מומלץ להתייעץ עם מנהל חשבונות בנושא זה.

שלב 3 – ביטוח לאומי:

הצעד האחרון שלכם הוא פתיחת התיק שלכם כעצמאיים בביטוח לאומי. שם יבקשו מכם למלא טופס 6101. גם לגבי גובה התשלום החודשי לביטוח לאומי מומלץ להתייעץ עם יועץ מס/מנהל חשבונות מקצועי ומוסמך.

“רציתי לפתוח עוסק פטור ואמרו לי שאיני יכול להיות פחות מעוסק מורשה – מדוע?”

החוק במע”מ קובע כי ישנם מקצועות ועיסוקים שונים שאינם יכולים להירשם כעוסק פטור אלא כעוסק מורשה לכל הפחות, זאת ללא קשר לצפי ההכנסות שלהם לשנה. אותם מקצועות הנם בדרך כלל בעלי מקצועות חופשיים כמו אגרונומים, אדריכלים, הדנסאים, חוקרים פרטיים, טכנאיים, יועצים לארגון או ניהול, יועצי מס, כלכלנים, מנהלי חשבונות, סוכני ביטוח, עורכי דין, רואי חשבון ועוד. ישנם עוד בעלי מקצועות כמו רופא, פסיכולוג, בעל בית ספר לנהיגה, בעל גן ילדים, סוחר מקרקעין, סוחרי רכב ועוד שאינם יכולים לפתוח עוסק פטור גם כן.