קבלו 5 טיפים לנטילת משכנתא

רכישת דירה היא צעד גדול, אשר, אם מתמזל לנו המזל, לרובנו יש אפשרות לחוות לפחות פעם אחת בחיינו. לרוב, מאחר ומדובר בהוצאה גדולה ובסכומים גבוהים מאלה אשר אנחנו נדרשים לשלם בחיי היומיום שלנו, נזדקק להשלמת הסכום החסר על ידי לקיחת משכנתא. גם במידה ויש לכם דירה כיום, ואתם מוגדרים כ”משפרי הדיור” מכיוון שעל הפרק עולה קניית דירה למגורים שתחליף את הדירה הנוכחית שלכם, עדיין תזדקקו, כנראה, למשכנתא שתגשר בין עלויות הדירה החדשה לזו הישנה או עד למכירתה של הדירה הישנה וקבלת התשלום עליה במלואו.

הנה חמישה טיפים וקווים מנחים שיסייעו לכם בעת לקיחת משכנתא:

  • לא לקפוץ על המשכנתא הראשונה המוצעת לכם – חקירה, השוואה ובדיקה לעומק, הנדרשות לפני כל החלטה, מומלצות שבעתיים כאשר מדובר בסכומים כאלה ובמשכנתא, אשר מהווה התחייבות לשנים ארוכות עם בנק זה או אחר. כיום, ישנם עשרות מסלולי משכנתא ויש לבדוק ולבחון בזהירות את זו המתאימה ביותר לצרכיכם וליכולות ההחזר שלכם.

 

  • עלות הבעלות הכוללת על דירה איננה מסתכמת אך ורק במחיר קנייתה – קיים פער גדול למדי בין מחיר הדירה לבין הסכום שתצטרכו בפועל, עד להפיכתה של הדירה ל”שלכם”. פער זה מצטבר ממיסים (מס רכישה, למשל), אגרות (לדוגמא, אגרות לטאבו), תשלומי שכר טרחה (לשמאי ולנוטריון) ועוד.

 

  • התשלום החודשי שתשלמו איננו רק כולל את החזר המשכנתא בלבד – על עלות ההחזר החודשי של המשכנתא מצטרפים תשלומים נוספים כביטוח חיים וביטוח נכס. גם סכומים אלה, גם אם הם נחשבים ל”קטנים” או “זניחים”, צריכים להיכנס לתחשיב, ולהיכלל בבדיקת יכולת ההחזר החודשית שלכם. לא מומלץ להדחק לפינה ולהתחייב להחזר חודשי שיכריח אתכם ליצור טלטלות והצטמצמויות משמעותיות ברמת החיים שלכם, בעיקר אם אתם זוג צעיר המתכנן את הרחבת המשפחה במהלך שנות החזר המשכנתא.

 

  • על רכישת דירה חדשה מקבלן חלים חוקים שונים מאשר ברכישת דירה שאיננה חדשה – לכאורה, מה ההבדל בין רכישת דירות ישנות בקריות לבין רכישת דירות חדשות בפרויקטים של גבעת אלונים בקריות, למשל? התשובה פשוטה למדי, ללוח התשלומים שעליכם לשלם לקבלן בעת רכישת דירה חדשה יש השפעה ניכרת על תמהיל המשכנתא ועל השיקולים לבחירתה.

 

  • עמלת פירעון מוקדם – הדודה העשירה מסביון נפטרה והורישה לכם סכום כסף גדול. עם כל העצב על מותה, יש נקודת אור – עכשיו, בזכות סכום הכסף שהורישה לכם, תוכלו להחזיר את מה שנותר מהמשכנתא (לאחר שנים של תשלומים) וסוף סוף, תוכלו לקרוא לדירה, הדירה “שלנו”. אם לא תוודאו, בעת לקיחת המשכנתא, האם קיימת עמלת פירעון מוקדם ומה הם התנאים הנוחים ביותר לפירעון מוקדם, במידה ותוכלו לגייס כזה. גם אם במעמד לקיחת המשכנתא, לא נראית לכם אפשרות כזו, לעולם אין לדעת, ולכן, כדאי לבדוק מלכתחילה.

 

להתייעצות עם יועצי המשכנתא שלנו צרו קשר